Založ si blog

Pochodom v chod, dopredu. .. pravá, dva?

V pravicovej Bratislave päťtisíc protestujúcich?

Poradcovia „megapochodu stredoškolákov“ viditeľní aj neviditeľní verejne hovoria o úspechu: mládež, tysdržiteľkou rána! Voliči Smeru SD hovoria o zmanipulovaných nevoličoch: päťtisíc proti pol miliónu tých, čo vo voľbách zakrúžkovali Roberta Fica? Ľavicoví chlapci a dievčatá, zhrození už dlho z toho, ako im Smer unáša ľavicovú ideu do bažín, sú inak znepokojení – vidia za roh a vidia číhajúce zelené košele.

Tak bol ten pochod úspešný, alebo nie?

Podľa mňa áno, hoci inak, ako si myslia poradcovia.

Jedna z hlavných požiadaviek novembrových námestí boli slobodné voľby a právo zhromažďovania. Oboje sa naplnilo, ale zdá sa, že verejnými zhromaždeniami sa chce zrušiť právo na slobodné voľby. Nech rozhodne ulica! Tak ako v roku 1989.

V roku 1989 však bol štát politicky monolitný (totalitný), a preto mala ulica zásadný význam: pod jej tlakom sa zrútil systém. Máme demokraciu a tie slobodné voľby. Je cieľom ulice dnes zrútiť demokratický systém, v ktorom o vláde rozhodujú voľby? Herec Maroš Kramár to z pódia protestu výslovne poprel – a ukázal sa ako demokrat.

Cieľom ulice je vyhnať oligarchov? Určite áno, otázka len je, ktorých. Penta a jej médiá minútu po minúte pochodu aplaudovali. A ak je spis Gorila pravdivý, tak Penta konzistentne sleduje rovnaký cieľ, pochodujúci ho včera zhmotnili do jednoduchého hesla: Dosť bolo Fica! V Pente nie sú žiadni hlupáci, majú svoje plány rozpracované na desaťročie, prezradil mi človek z kuchyne. A zistil to aj mediálny magnát, ktorý im predal mediálny dom Plus 7 dní. Dosť bolo Fica! – preto sa v byte na Vazovovej spriadali plány, ako ho zo sedla vyhodiť, a preto sa do bytu na Vazovovej nechal na coca-colu vlákať Robert Fico: aby zistil, čo proti nemu chystajú (doslovný prepis zo spisu Gorila).

Zo včerajšieho pochodu (a predtým z procesu, ktorý vyvolala Zuzana Hlávková) vieme, že mladí ľudia majú radi Slovensko a chcú tu žiť. Tlieskam! Dávno, na začiatku deväťdesiatych rokov som napísala, že sloboda cestovať by mala byť možnosťou, nie nutnosťou. A vyslúžila som si za to hanlivú častušku slovenského barda…, čo mi nevadí, dostala som sa do literatúry. Ale pomery, ktoré vtedy za asistencie dnešných kritikov vznikali, vyhnali do sveta za prácou viac ľudí ako za prvej republiky. Takže k včerajším oprášeným novembrovým heslám by som pridala: Kto za to môže?

Čo ten včerajší pochod ukázal? Stav reálnej sily protestujúcich (od protestov pred Bonaparte plus-mínus rovnaký). Priamy účastník (a podporovateľ) pochodu na Fb napísal, že tam bolo 15 – 20 percent mladých do 18 rokov. Takže celkom stredoškolský nebol, dá sa predpokladať, že skladba tiež viac-menej kopírovala tú spred Bonaparte. Čo určite nebolo cieľom: „megapochod“ celkom nechtiac zmobilizoval Ficových voličov. Nie preto, že sa im páči korupcia a vyhnanie za prácou, ale preto, že ju protestujúci pripisujú iba Ficovi. Lenže ona je základom systému, a toho sa nikto nemieni dotýkať. Preto na podobné pochody nechodia. A preto na ne nechodia ani ľavicoví aktivisti. Vymeniť jedných oligarchov za druhých (ako napríklad na Ukrajine) asi nie je celkom  to pravé orechové.

A predsa by mal mať pochod osobitný význam pre slovenskú mimosmernú ľavicu: ako výzva, aby prevzala iniciatívu a aby si ju nenechala ukradnúť tými istými, len v inom prevlečení. Kto, ak nie vy, kedy, ak nie teraz?

 

Gabriela Rothmayerová

 

Vašo, en marche!

21.06.2017

V hlavách komentátorov sa už dlho rodí líder, ktorý by mal poraziť Roberta Fica. Problém je, že líder sa nerodí v hlavách komentátorov. Aj Václav Havel sa zjavil nepoznaný a ľud si na Hrad viac »

Protesty a životy tých druhých

06.06.2017

Včera sa opäť za veľkého záujmu médií stretlo dosť veľké množstvo ľudí na námestiach v Bratislave a Košiciach. Nadviazali na protesty pred Bonaparte, ktoré obohatili vlaňajšie politické viac »

Prečo ten Fico nevyhodil už toho Maďariča?

10.04.2017

„Prečo ten Fico nevyhodil už toho Maďariča?“ počula som nespočetnekrát z úst voličov Smeru-SD aj SNS. Pravdaže, išlo o televíziu, jej spravodajstvo a nominanta Smeru-SD na čele tejto inštitúcie. viac »

R2, obchvat Detvy

Južná R2 sa rozbieha, problémom je Zvolen

21.02.2018 08:00

Rýchlejšia výstavba južnej rýchlostnej cesty R2 má háčik.

migranti, čln

Prílev migrantov do Talianska sa otupil, plavbu cez Stredozemie riskujú hlavne Afričania

21.02.2018 07:27

Do Talianska sa od začiatku roka do 16. februára doplavilo dovedna 4731 migrantov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roka predstavuje pokles

(typo - nepouzivat v orise) peniaze, euro, bankovky

Taliani chcú zabrániť sťahovaniu 500 pracovných miest na Slovensko

21.02.2018 07:00

Taliani chcú presvedčiť Brusel, že Slovensko poskytuje nedovolenú štátnu pomoc firme Embraco, ktorá chce k nám presunúť výrobu z Talianska.

Sýria Ghúta Damask nálety obete

Smrtiaca bilancia rastie, v Sýrii zahynulo najmenej 250 ľudí

21.02.2018 06:45

Na najmenej 250 mŕtvych stúpol počet civilistov, ktorí od nedele zahynuli pri útokoch sýrskych vládnych síl a ich spojencov na oblasť Východná Ghúta.

gabika

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 21420x
Priemerná čítanosť článkov: 2380x

Autor blogu

Kategórie